Нека вашата храна бъде вашето лекарство и вашето лекарство бъде вашата храна!

вторник, 10 май 2011 г.

Леща




Зърна от леща са открити в големи количества в езерни жилища от бронзовата епоха.
На прочутата картина от гробницата на Рамзес III в Тива е изобразена пекарната на фараона и готвач, който стои с две кошници пълни с леща.
Древните египтяни са приготвяли ястия от леща, задължително изчистена и следователно, имаща кафяво-червен цвят. Зърната от такава леща, те превръщали в брашно и печели хляб от нея, който слагали в гробниците на починалите, като храна, която придружава хората и на земята и в задгробния живот.
При древните гърци лещата е била ежедневната храна на простолюдието. Лещата бързо се разпространява на завоюваните от римляните пиринейски земи, населени от германски племена, където до наше време е основният продукт в кухнята в армията.
Любовта си към лещата германците са запазили до днес: поднасят я като традиционно ястие за Нова Година. Съществува поверие, че присъствието на лещата на масата за Нова година ще осигури благосъстоянието на дома.
Лещата също така се използва като фураж. Като фураж за добитъка обикновено се ползват дребнозърнестите сортове леща, сламата и зелената маса. Именно такава употреба на лещата са открили в Англия, където за първи път е попаднала през шестнайсети век.
От древни времена, леща отглежда и руския народ. Популярният израз „при кралицата леща”, се използва, когато се имат предвид някои далечни времена.
С въвеждането на други растителни култури, лещата почти напълно изчезва през XIX век. Днес е рядко се виждат полета с леща в страната ни. В момента, леща се отглежда главно в азиатските страни - Индия, Пакистан, Турция.
Лещата е сухоустойчива култура, тя лесно понася пролетните слани. Засява се в началото на пролетта, на дълбочина 3-5 см. Полива се в сухо време, по време на цъфтежа и при образуване на плодовете. След окосяване растенията се оставят да изсъхнат на слънце. След изсушаване се изтръсква. Ако семената не се отделят напълно, е възможна повторна вършитба след няколко дни.
Леща е отличен предшественик за културите: тя обогатява почвата с азот.
Това е интересно!
Според библейското предание Исав, първородният син на патриарха Исаак, за ястие от леща продава на по-малкият си брат Яков първородството си, даващо особени преимущества: Така възникнал израза „да продаде за паница леща”, което означава: да се замени нещо съществено за друго с нищожна полза.
Източник: Храни.бг

0 коментара:

Публикуване на коментар

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

 
Powered by Blogger